Медицински сестри вакцинирале со празни шприцови, перуанските власти отворија истрага

Од:

Министерството за здравство на Перу денеска покрена истрага против медицински сестри кои се обиделе на пациентите да им вбризгаат празни шприцови во текот на кампањата за вакцинација против Ковид-19 во таа земја.

Пријавени се три случаи на таква злоупотреба во главниот град Лима, а според локалните медиуми, властите се сомневаат дека медицинските сестри затајувале, а потоа и продавале од вакцините наменети за пациентите.

– Трите случаи се целосно идентификувани, изјави портпарол на Министерството за здравство на Перу.

Во државата досега се вакцинирани само два отсто од популацијата, вклучувајќи ги лицата на возраст над 80 години, лекарите и медицинскиот персонал.

Би можело да ве интересира

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

Ана Ололовска

Македонците кои примија АстраЗенека во Србија мораат да се ревакцинираат во истиот град

Жарко Настоски

И Брисел и АстраЗенека тврдат дека го добиле судскиот спор околу доцнењето на вакцините

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Граѓаните на ЕУ под 45 години помалку склони кон вакцинација

Ана Ололовска

Научници од Оксфорд: Се уште се испитуваат ефектите од мешањето на различни вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска