„Ме турна во кабината и ме силуваше“ – сведочеше поранешната колумнистка на судењето на Трамп

Од:

Е.Џин Керол, авторката која го обвини Доналд Трамп дека ја силувал пред речиси 30 години, сведочеше на судењето во Њујорк, каде на поротниците им кажа дека поранешниот претседател сексуално ја нападнал, а потоа ја клеветел лажејќи за инцидентот.

-Тука сум затоа што ме силуваше Доналд Трамп. Кога пишував за тоа, тој излажа и рече дека тоа не се случило. Лажеше и ми го уништи угледот. „Тука сум да се обидам да си го вратам животот“, рече Е. Џин Керол пред федералниот суд на Менхетен.

Керол, поранешна колумнистка на магазинот „Ел“, бара отштета од Трамп, кој е водечки кандидат за претседателска номинација на Републиканската партија. Висината на обештетувањето се уште не е позната.

Керол тврди дека го запознала Трамп во стоковна куќа Бергдорф Гудман на Менхетен кон крајот на 1995 или почетокот на 1996 година, дека тој ја поканил да пазарува женска долна облека со него и дека се задевале за да пробаат нешто. Керол вели дека завршиле во една од соблекувалните, каде Трамп ја закачил за ѕид и ја силувал, пред да успее да се ослободи и да побегне.

На прашањето на адвокатот, дали таа му рекла „не“ на Трамп, Керол одговори: „Не се сеќавам дека го кажав тоа. Можеби кажав“.

Керол додаде дека тогаш се обвинувала себеси и се плашела дека ќе ја изгуби работата и дека Трамп ќе и се одмазди доколку го пријави. Таа рече дека трпи долгорочни последици бидејќи не може веќе да биде во „романтична врска“.

Трамп не присуствува на судењето, ниту од него се бара тоа. Станува збор за граѓански случај, што практично значи дека, без разлика на исходот, Трамп нема да оди во затвор.

Поранешниот претседател продолжи да го критикува Керол на својата социјална мрежа во средата, што го натера судијата да предупреди дека може да се соочи со дополнителни правни проблеми ако продолжи да зборува за случајот.

– Дали некој верува дека во тоа време ќе внесе речиси 60-годишна жена која не ја познавав во мало сепаре од влезот на многу фреквентна стоковна куќа (а имајќи предвид дека сум, во најмала рака , многу познат)? Таа не врескаше? Нема сведоци? Никој не го виде тоа? – напиша Трамп.

Обвинувањата на колумнистот ги нарече „измама“ со порака дека се работи за „лажна приказна и лов на вештерки“.

Би можело да ве интересира

Трамп чувал доверлив документ за можен напад врз Иран

(ВИДЕО) Роберт де Ниро: Налудничаво е да се верува дека Трамп може да работи добро

Нов извештај за врските на Трамп со Русија: ФБИ никогаш немал вистински докази за да започне истрага

„Мe намами во кабина и ме силуваше“- сведоштво на жртвата на Трамп кој возврати: Не си мој тип

Започна судењето на Доналд Трамп

Трамп повторно на суд, се соочува со обвинувањето за силување