Маж обесен на плоштад во Багдад откако уби шест лица

Од:

Вооружен маж денеска за време на антивладините протести во Багдад уби шест лица, меѓу кои и четворица демонстранти. Насобраните луѓе го разоружаа напаѓачот, го убија и го обесија на централниот плоштад, соопшти ирачката полиција.

Инцидентот го осудија организаторите на протестот, наведувајќи дека лицата кои го убиле вооружениот напаѓач не биле дел од мирните демонстрации.

Според ирачките власти, напаѓачот, кој бил обвинет за трговија со наркотици бегал од полицијата и пукал при што убил двајца сопственици на продавница, а потоа и четворица демонстранти.

Би можело да ве интересира

Помпео го повика Ирак да го зачува својот суверенитет

Ана Ололовска

Странски дипломати протестираат поради прекумерна сила во Ирак

Драган Поповски

Три лица повредени при нападот врз Амбасадата на САД во Багдад

Ана Ололовска

Стејт департментот ги повика ирачките власти да ги заштитат американските дипломатски објекти, по ракетниот напад во Багдад

Ана Ололовска

Ракети „Качуши“ првпат ја погодија Амбасадата на САД во Багдад

Ана Ололовска

Проектили паднаа во близина на Амбасадата на САД во Багдад

Ана Ололовска