Масовни протести во Грузија против можноста за враќање на Саакашвили

Од:

Во грузискиот главен град Тбилиси десетици илјадници луѓе синоќа протестираа против можното враќање на поранешниот претседател Михаил Саакашвили, три дена пред вториот круг од претседателските избори на 28 ноември, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Организаторите на протестот велат дека над 90.000 луѓе демонстрирале против опозицискиот кандидат Григор Вашаѕе, поранешен министер за надворешни работи. Во предизборната кампања тој вети дека ако биде избран, ќе го помилува Саакашвили, кој е осуден на шест години затвор поради злоупотреба на власта и сега живее во Холандија.

Вчерашниот протест беше организиран од опозициската Алијанса на патриоти. Претседателката на партијата Ирма Инашвли изјави дека Грузија не треба да се враќа во „ерата на конфискација на сопственост и тортура” и ги повика Грузијците да ја изберат за претседателот Саломе Зурабишвили која е противкандидат на Вашаѕе. Зурабишвили е поранешна амбасадорка на Грузија во Франција.

Би можело да ве интересира

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска