Масовни протести против климатските промени во Бристол

Од:

Илјадници граѓани денеска се собраа во Бристол, југозападна Англија, на голем протестен марш против климатските промени.

На учесниците во маршот им се обрати младата шведска активистка Грета Тунберг која ги критикуваше политичарите и медиумите за игнорирање на знаците на скора климатска катаклизма и ги обвини дека со своето недејствување ја напуштиле нејзината генерација во однос на неодложните проблеми на глобалните климатски промени.

Илјадници луѓе дојдоа да ја видат и да ја слушнат шведската тинејџерка и активистка која стана позната по острите обвинувања и прекорувања упатени до владите низ светот поради нивниот однос кон климатските промени.

– Јас не можам да бидам нема додека гори светот, а вие ?, го праша Тунберг насобраниот народ.

После говорот таа му се приклучи на маршот низ центарот на Бристол, а според проценките на локалната полиција во него учествувале повеќе од 20 илјади луѓе.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Климатските промени го зголемуваат ризикот од насилни конфликти

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

Гутереш апелира да се спречи климатската катастрофа

А1он

Пандемијата со Ковид-19 не го забави напредокот на климатските промени

Катерина Павлова-Николовска

Нуредини: Имаме амбициозни национални цели за намалување на влијанието на климатските промени

А1он