Mасовни протести на грчките острови Лезбос, Самос и Хиос против бегалците и мигрантите

Од:

Масовните протести што денеска се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Хиос за ситуацијата со бегалците и мигрантите, во рамките на генералниот штрајк, поминале мирно.

Протестите се одржале под слоганот „Ги сакаме назад нашите острови“, а според локалните медиуми од трите острови, илјадници граѓани се собрале на централните плоштади за да испратат порака дека мора да се подобри ситуацијата во бегалските кампови, преку пренесување во други делови на Грција, бараат да се намали бројот на бегалците и мигрантите, но и да не се градат нови прифатни центри.

Префектот на островите од северниот дел на Егејското море заедно со градоначалниците, утре ќе пристигнат во Атина, за нивната резолуција со барањата да ги достават до кабинетот на Мицотакис, до Министерството за внатрешни работи и до Парламентот.

Министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис, коментирајќи го штрајкот, рече дека е оправдана огорченоста на граѓаните за континуираната мигрантска криза и паралелно најави дека утре ќе се сретне со надлежниот префект и со градоначалниците на трите острови.

Би можело да ве интересира

Од сезонски грип во Грција починале 77 лица

А1он

Мицотакис: Грција ја зголемува контролата на морските и копнените граници поради коронавирусот

А1он

Уште два потврдени случаи на заболени од новиот коронавирус во Грција

Ана Ололовска

Стабилна состојбата на Гркинката со констатиран коронавирус, била на модната недела во Милано

Ана Ололовска

Нови инциденти на грчкиот остров Лезбос

А1он

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност на островите

А1он