Масовна тепачка меѓу попови во Грузија, десетина луѓе сосе балкон се урнале од вториот кат

Од:

Десет лица паднале од балкон на вториот кат, откако ескалирала тепачка меѓу свештеници на Грузиската православна црква, во која учествувале и верници, во епархијата Чкондид во градот Мартвили.

dobivaj vesti na viber

Грузиското Министерство за внатрешни работи започна истрага за инцидентот, а беше соопштено дека по инцидентот, вкупно шест лица се примени во болница со повреди.

Според телевизијата, состанокот зад затворени врати, кој го водел новиот митрополит Стефан, прераснал во тепачка, на која претходела кавга меѓу свештенството.

Новиот митрополит на Чкондид и Марвили, владиката Стефан, го суспендираше ракополагањето на двајца ѓакони во првосвештеници, по што избија судири меѓу епархиските власти. Следувала расправија меѓу свештенството и верниците, кои се обидувале насилно да влезат во просторијата каде бил состанокот, по што борбата се префрлила на балконот на вториот кат од зградата. Таму, под притисок, дрвените огради попуштија и се урнаа, а десет лица паднаа. Меѓу нив има новинари и сниматели на грузиски телевизии. Повредените се хоспитализирани и ниту еден од нив не е во животно загрозувачка состојба.

Би можело да ве интересира

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Скопјанка истепала две жени во Ѓорче Петров

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Полицаец осуден на една година затвор, поради претепувањето на битолчанецот додека го апсеше

Кристијан Ландов

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска