Масовна евакуација поради поплави во Узбекистан и Казахстан

Од:

Десетици илјади луѓе во Узбекистан и Казахстан се евакуирани од басенот на реката Сир Дарја, откако вчера попушти ѕидот на браната на едно акумулациско езеро на узбекистанска територија, што предизвика големи поплави на двете страни од границата меѓу двете земји.

Во Узбекистан 22 села во погоденото подрачје евакуирале околу 70.000 луѓе, соопшти Владата во Ташкент.

Во Казахстан властите евакуираа околу 5.400 жители од четири села во јужната провинција Туркестан, изјави гувернерот Умирзак Шукејев.

Узбекистанските власти соопштија дека успеале да го намалат дотокот на водата и да ја пренасочат во блиското езеро.

Би можело да ве интересира

Узбекистан целосно ја затвори границата со Авганистан

А1он

ВИДЕО: Најмалку четворица војници загинаа во серија експлозии во воена база во Казахстан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силна експлозија разнесе воен магацин во Казахстан

Ана Ололовска

Над Узбекистан урнат авганистански воен авион, пилотите го преживеале падот

А1он

Казахстан почна имунизација со сопствена вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Казахстан ја укина смртната казна