Масакр во градинка во Тајланд: Најмалку 34 загинати, меѓу кои и деца

Од:

Најмалку 34 лица се убиени во масовно пукање во североисточна тајландска провинција, изјави портпаролот на полицијата.

„Има најмалку 20 мртви, но информациите се уште пристигнуваат“, изјави за Ројтерс заменик-портпаролот на полицијата Архон Краитонг.

Пукањето се случило во градинка во Нонг Буа Ламфу.

Полицијата соопшти дека меѓу убиените има и деца и дека сторителот е поранешен полицаец.

Според последните информации напаѓачот се самоубил јавува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар на танкер во Тајланд, еден загинат

Ана Ололовска

Најмалку еден човек загина при напад врз полициски комплекс во Тајланд

А1он

Лидерот на Хонг Конг позитивен на коронавирус по самитот на АПЕК на Тајланд

А1он

Тригодишно девојче го преживеа масакрот во Тајланд

Горан Наумовски

Само едно дете го преживеа масакрот во Тајланд, семејства се собираат околу градинката држејќи детски играчки во рацете

А1он

(ВИДЕО) Грозоморни детали за масакрот на Тајланд: Убиени бремена негувателка и двегодишни деца

Катерина Павлова-Николовска