Мас: Во случај на пропаѓање на ИНФ, важно е да се спречи трка во вооружувањето

Од:

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас изјави дека безедноста на Европа нема да се подобри ако дополнителен број нуклеарни боеви глави бидат распоредени на нејзина територија.

– Јас тоа го сметам за погрешен одговор, изјави Мас за Шпигел.

Тој додаде дека шансите за опстанок на Договорот за нуклеарните сили од среден дострел (ИНФ) се слаби, за жал, но Германија ќе се обиде да направи се што е можно за да опстане тој договор.

Според него, сега е потребно да се убеди руската страна да разјасни обвинувања од САД и да потврди посветеност за договорот. Мас нагласи дека „Русија е подготвена за разговори“.

Шефот на германската дипломатија нагласи дека во случај на пропаѓање на Договорот, важно е да се спречи трка во вооружувањето.

Би можело да ве интересира

Две третини од заштитните маски набавени за германската армија се неквалитетни

А1он

Дростен: Пандемијата всушност допрва ќе почне

Ана Ололовска

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

Ана Ололовска

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Германија ги предупредува граѓаните да не патуваат во повеќе региони на 11 европски земји, меѓу кои нови се Чешка, Франција и Португалија

Ана Ололовска

Покрај Хајко Мас и германскиот министер за економија Петер Алтмаер е во карантин

Ана Ололовска