Мас: На Велика Британија треба да и се даде повеќе време за договор за Брегзит

Од:

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави денеска дека е пожелно на Велика Британија да и се даде повеќе време за постигнување договор за излегувањето на таа земја од Европската унија.

– Мораме да знаеме што Британците сакаат, што е целта на продолжувањето на токот, истакна Мас.

– Пред да дојдеме до Брегзит без договор, потребно е да се обидеме уште еднаш, а не само да расправаме за тоа што значи Брегзит без договор, истакна шефот на германската дипломатија.

На прашањето дали Брегзит може да биде одложен за после изборите за Европскиот парламент во мај, тој оцени дека со секое одложуваше, ситуацијата станува потешка.

Би можело да ве интересира

Париз подготвен за техничко одложување на Брегзит

Британската полиција откри бугарски камион со 39 тела, уапсен возачот

Татјана Ташкова

Лондон побара одложување на рокот за Брегзит до 31 јануари 2020 година

Британските пратеници одбија да го донесат законот за Брегзит во краток рок

Корбин: Лабуристите нема да го поддржат договорот на Џонсон за Брегзит

Џонсон се закани со општи избори и повлекување на законот за Брегзит