Мас: Германија не е заробеник на Русија

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска реагираше на критиката на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин е „заробеник“ на Русија, нагласувајќи оти Германците не се заробеници ниту на Москва ниту на Вашингтон.

– Ние не сме заробеници ниту на Русија ниту на САД. Ние сме еден од гарантите на слободниот свет и тоа така ќе остане, истакна Мас на маргините на Самитот на НАТО во Брисел.

Тој додаде и дека Берлин планира да ги зголеми расходите за одбраната за 80 проценти до 2024 година, истакнувајќи оти „тоа треба да биде признаено“.

Претходно и германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен реагираше на обвинението од страна на Трамп дека Германија е „целосно контролирана” од Москва.

– Имаме многу прашања со Русија без никакво сомневање. Од друга страна, треба да ја задржите линијата за комуникација меѓу држави или сојузници и противници без какви било прашања, изјави таа на прашање за обвинувањата на Трамп.

И францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не се согласува со оценката на Трамп дека Германија е „под целосна контрола“ на Русија поради еден гасовод.

Би можело да ве интересира

Состанок на големите сили со Иран на 28 јули во Виена

Ана Ололовска

Токио протестира поради инцидентот меѓу Москва и Сеул

Ана Ололовска

Јужнокорејските ловци двапати пукале кон руски воен авион

Ана Ололовска

Русија и Турција преговараат за заедничко производство на С-400

Ана Ололовска

Француско-германскиот предлог за мигранти го прифатиле 14 земји

Ана Ололовска

Германија ќе го исполни барањето на НАТО да троши 2% од БДП за одбрана до 2024, тврди бриселски весник

Ана Ололовска