„Марс“ и „Сникерс“ повлечени од продажба поради бактерија

Од:

Чоколадни напитоци на познати меѓународни марки како „Марс“ и „Сникерс“ беа повлечени од продажба од продавници во Франција, Германија и Холандија, јави ИТАР-ТАСС.

Одлуката е поврзана со опасноста во дел од тие стоки да има патогени бактерии, соопшти американската корпорација „Марс“, сопственик на овие брендови.

– Одлучивме да ги повлечеме од продажба овие производи како мерка на претпазливост, бидејќи нивната употреба може да донесе ризици по здравјето, поврзани со веројатно присуство на бактеријата Bacillus subtilis, се наведува во соопштението.

Повлекувањето ги опфаќа производите „Марс милк“, „Сникерс шејк“, „Милки веј“ и „Баунти дринк“ милк” во пластични шишиња од 350 мл. Тие биле произведени во една од германските фабрики на компанијата и се со рок на траење меѓу декември 2014 и април 2015 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најскапата торта во Турција е направена од злато

Ана Ололовска

Познатиот лекар Мозли измисли диета – за три недели се губат 10 килограми

Татјана Ташкова

Прехранбената индустрија во ЕУ останува солидна

Студија: Вегетаријанците и веганите имаат поголем ризик од мозочен удар

Тирамису со малини

Во Месецот на хуманост приготвени над 300 оброци за оние што немаат храна

А1он

1 comment

Pravda 18/08/2014 - 12:14 at 12:14

Shto znaat germancite I shto se razbiraat od patogenite bakterii,kaj se mozat da se najdat.Najubavo e da se konsultiraat so Todorov toj ke im odgovori kako od pushka ekspresno,deka moze da gi ima samo vo suvomesnatite proizvodi no ne I vo mlechnite proizvodi.Pa na Todorov ne mu bil “ramen” ni mikrobiolog,shteta shto si ja zgreshil profesijata I nezavrshil za medicinar.Mnogu zalosno inaku bi bil “mnogu golem” struchnjak.Koga sni imale olku”napredno”zdravstvo, odkako ni dojde Todorov vo zdravstvoto shuchur se ni “trgna za napred”.Kolku trgna za napred so Todorov zdravstvoto kazuvaat I laboratoriite koi porano ako go chekale da se nabavat nekoi reagensi za 1 mesec,denes za tie reagensi I po pominati nekolku meseci,seushte se chekaat za da im se otkrie nekoe zaboluvanje na pacientite,dodeka dojde chovekot moze I da si pojde.Kashata za snimanje na zeludec na nivo na Makedonija ja nema so meseci.Ete mashala,mashala so Todorov kako mu trgna na zdravstvoto za napred,barem ne mu pravi archovi za nabavkite na potrebnite reagensi.Toa ti se vika domajkin chovek,zarem za gjabe go stavi DPMNE za prv chovek na zdravstvoto,tie go odbiraat najdobriot od moznite kandidati go imaat odaleku namirisano deka ke trgne za napred so Todorov I zatoa go postavija za prv chovek vo zdravstvoto.

Reply

Leave a Comment

12 − two =