Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

Од:

Поранешниот член на руската платеничка група Вагнер, Марат Габидулин внимателно го избира своето место бидејќи сака да има отворен поглед на најблискиот излез. Габидулин беше десна рака на Евгениј Пригожин, основачот на група која има негативна репутација за бруталност, а сега е на француската ривиера барајќи азил.

„Пригожин е многу опасен човек кој не треба да се потцени. Тој е единствен. Тој е многу безмилосен, многу паметен и размислува многу пошироко од другите луѓе. Може да биде шармантен, може да биде груб“, вели 56-годишниот кој се борел за платеничка група во Сирија, а потоа работел за Вагнер во Санкт Петербург.

Габидулин во 1994 година беше осуден за убиство на криминалец, а по излегувањето од затвор им се придружи на платениците. Иако бил поранешен падобранец, тој не можел повторно да се приклучи на руската армија поради неговото криминално досие. Пред да биде примен во редовите на платениците, тој мораше да помине тест за детектор на лаги, дизајниран да ги отстрани измамниците кои бараат пристап до оружје.

Тој е убеден дека Пригожин е задоволен што се однесува како „чувар“ на Путин и не планира да го наследи рускиот претседател. Тој истакнува дека Путин нема да се двоуми да го уништи Вагнер во моментот кога ќе му се закани.

„Акцијата потребна за да се избрише оваа вагнерска група би траела само два дена. За Путин е доволно да кликне и тие повеќе нема да постојат“, тврди поранешниот член на платеникот.

Габидулин, исто така, потврди за веб-страницата National Security News дека Пригожин нема да го наследи Путин.

„Тој нема да може да стане претседател затоа што нема моќ да стане претседател. Затоа, тој активно бара луѓе за создавање на политички сојуз. Веројатно ќе се обиде да го заземе местото на Жириновски. Дефинитивно има политички амбиции“, рече тој.

Екстремно десничарскиот руски политичар Владимир Жириновски, кој точно ја предвиде инвазијата на Украина, почина во април на 75-годишна возраст. Лидерот на екстремно десничарската Либерално-демократска партија беше опишан како „рускиот Трамп“. Габидулин тврди дека Путин иницира разговори со Пригожин, но тој е сигурен дека двајцата не изградиле доверба и покрај нивната долгогодишна врска.

Пригожин е еден вид помошник за Путин. И двете се опасни за човештвото тврди платеникот кој побегна од Вагнер во 2019 година.

Тој ги споредува вагнерите со членови на тајната полиција на Иван Грозни. Опричниците јавале црни коњи и биле облечени во црни наметки со ознаки со отсечена кучешка глава.

Несогласувањето било задушено со заплашување, тепање и ритуални егзекуции, варејќи ги противниците на императорот до смрт, додека нивните коњи ги кинеле дел по екстремитет. Габидулин рече дека Путин го користи тоа што рускиот народ „не учи од сопствената историја, односно луѓето не учат никакви историски лекции“.

Суровоста на Пригожин беше демонстрирана неодамна, кога тој се радуваше на видео кое го прикажува убиството со чекан на Евгениј Нужин, 55-годишен член на групата на Вагнер, кој пребега во Украина. Пригожин рече дека видеото демонстрира „прекрасна режисерска работа и може да се гледа на едно седнување“.

Габидулин вели дека тоа всушност бил обид на Пригожин да го зајакне сопствениот авторитет и да докаже дека за него важат некои други закони.

„Тоа е еден вид порака што се испраќа до сите, предавниците, која сака да покаже што се способни да направат вагнерците“, посочи тој.

Иако вагнерците и порано беа озлогласени за нивните наводни злосторства во Сирија и Африка, тој тврди дека тие исто така го искористуваат беззаконието на украинското бојно поле. Габидулин сподели и информации за платите на вагнерците. Обичен регрут на обука добива 1.000 фунти месечно, платеник во воена зона 2.000 фунти, а ако оди на активна должност, 3.000 фунти.

Успешните мисии, како што е заземањето на Палмира од Исламската држава во Сирија, беа наградени со индивидуални бонуси од 9.000 фунти за членовите по ранг и досие, до 25.000 фунти за командантите. Се плаќа компензација за повреда или смрт во борба. Габидулин посочува дека Вагнер работи надвор од законот бидејќи нема формален правен статус.

Така, тие имаат поголема флексибилност на дејствување и не подлежат на кривична одговорност, што ги прави симбол на болеста на руската држава. „Другите земји мора да бидат свесни дека тоа се случува кога демократијата паѓа. Заврши со Вагнер, приватна воена компанија која стана алатка на руската држава“, јасен е Габидулин.

Тој додава дека Пригожин ги поканува затворениците да одат во војна во Украина бидејќи му требаат најдобрите луѓе за подалекусежни операции.

„Пригожин нема да испраќа луѓе кои се ветерани и остануваат со него во војна. На Вагнер му требаат во Африка или Сирија. Рускиот начин на размислување е дека можете да ставите криминалци на власт да ви служат. Нивните животи не вредат ништо“, вели поранешен платеник.

Габидулин ги напишал мемоарите кои ги презел еден француски издавач. Поранешниот платеник смета дека тој е главната цел на атентат, не поради содржината на неговите мемоари, туку поради ставот што го зазема.

Би можело да ве интересира

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска

Шпанија испраќа тенкови Леопард 2 во Украина

Ана Ололовска