Макрон: Желбата на Молдавија за членство во ЕУ е совршено легитимна

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Кишињев изјави дека напорите на Молдавија да се приклучи на Европската унија се „совршено легитимни“.

-Франција ќе помогне да се постигне консензус меѓу членките на ЕУ за барањето на Молдавија да се приклучи кон Унијата на клучниот состанок на Советот следната недела, рече Макрон на заедничката прес-конференција со молдавската претседателка Маја Санду.

Молдавија, која граничи со Украина на исток и со Романија на запад, продолжува со напорите да се приклучи кон ЕУ поради стравот да не биде вовлечена во руско-украинскиот конфликт, наведуваат британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Абортусот е основно женско право

А1он

Санду: Историски ден за Молдавија

А1он

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

А1он

Макрон ја отфрли идејата за влада на национално единство

Хан: Очекувам кандидатски статус за Украина и Молдавија на следниот самит на ЕУ

А1он

Ако во ЕУ влезат Украина, Албанија и Косово, ние треба да си заминеме