Макрон за рефернедумите: Ќе беше смешно да не е трагично

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон ги нарече дополнителна провокација плановите за спроведување „лажни референдуми“ на украинските териториите окупирани од Русија.

dobivaj vesti na viber

– Тоа нема правна основа. Самата идеја за организирање референдуми на територии што се во војна … е знак на цинизам. Да не беше трагично ќе беше смешно, изјави Макрон пред обраќањето на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Тој јасно стави до знаење дека Русија мора да ја напушти Украина и да ги почитува меѓународно признаените граници, како и дека референдумските изјаснувања нема да имаат никаква правна важност.

Францускиот претседател уште истакнал дека планира некој од наредните денови телефонски да разговара со рускиот колега Владимир Путин.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Голем број хаубици од западни држави вон употреба во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од руските напади во Днепар

Ана Ололовска

Во Киев 130.000 граѓани се уште се без струја по руските напади

Ана Ололовска

Херсон повторно има струја

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска