Макрон за Кралицата Елизабета: Беше механичарка и возач на брза помош во Втората светска војна

Од:

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и оддаде почит на починатата кралица Елизабета Втора и рече дека таа е „олицетворение на својот народ“ и „го претставува чувството на вечноста“.

dobivaj vesti na viber

„Кралицата Елизабета Втора штотуку почина. Обединетото Кралство засекогаш ќе го носи печатот на оној кој го отелотвори седумдесет години со непоколеблива сила и морален авторитет. Франција и оддава почит на кралицата која ја одбележа историјата на нејзината земја, нашиот континент и нејзиниот век“.

Макрон понатаму рече дека Елизабета Втора била механичар и возач на брза помош во британските вооружени сили за време на Втората светска војна. Тој опиша како станала кралица како млада девојка и дека пред тоа била почесен помлад командант.

„Кралицата беше олицетворение на својот народ“

Францускиот претседател изјави дека откако станала кралица, Елизабета Втора му дала се на своето кралство.

„Ретко кога субјектите толку многу се поистоветуваа со својот владетел и беа воодушевени од секој нејзин изглед, збор, фустан и гест. Таа го претставуваше и наследството од минатото и довербата во иднината. Кралицата беше едно со својата нација – таа беше олицетворение на народот, територијата и заедничката волја и стабилност.Таа го претставуваше чувството на вечност“, рече тој.

„Елизабета Втора имаше посебно место во срцата на Французите“

Макрон спомна и дека кралицата Елизабета Втора има посебно место во срцата на Французите.

„Таа имаше посебен статус во Франција и посебно место во срцата на Французите. Ниту еден странски суверен не се качуваше по скалите на Елисејската палата почесто од неа. Таа ја почести Франција со шест државни посети и се сретна со секој нејзин претседател.

Макрон рече дека Франција и нејзиниот народ го изразуваат своето долгогодишно пријателство и длабока тага до кралското семејство, британската влада и народот на Британија.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако Путин се согласи на преговори, Западот мора да ги разгледа неговите барања

Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година

За планираниот атентат против Макрон во 2018 ќе им се суди на 13 лица

Макрон најави зголемување на границата за пензионирање: Живееме подолго, треба и подолго да работиме