Макрон: Велика Британија мора да даде причина за одложување на Брегзит

Од:

Продолжување на преговори за Брегзит со Европската унија во оваа фаза не е оправдано и Британија треба да даде доволно добра причина со цел преостанатите 27 членки на ЕУ да се согласат за натамошно одложување, изјави извор близок до францускиот претседател Емануел Макрон.

dobivaj vesti na viber

– Франција сака оправдано и пропорционално продолжување на рокот. Сепак, засега немаме ништо слично. Треба да им покажеме на Британците дека треба да ја разјаснат ситуацијата и оти одложувањето не е загарантирано, изјавил изворот за некои светски агенции.

Тој одбил да каже за колку Макрон би се согласил да се продолжи рокот ако Велика Британија обезбеди политичко оправдување – кое Франција претходно го опиша како одржување избори или референдум.

Макрон смета дека временскиот притисок е важен за да се обезбеди дека ќе заврши процесот на ратификација во британскиот Парламент.

– Притисокот мора да се одржи, додал изворот.

Би можело да ве интересира

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он