Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Од:

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

– Треба да дејствуваме брзо и ефикасно, така што оваа помош да оди директно таму каде што е потребна, рече Макрон, додавајќи дека „иднината на Либан е во прашање“.

Тој исто така рече дека понудата за помош вклучува поддршка за непристрасна, веродостојна и независна истрага за експлозијата во пристаништето на 4 август, во која загинаа 158 лица.

Макрон е домаќин на донаторската видео конференција со поддршка на ООН, на која е најавено учество на американскиот претседател Доналд Трамп.

Експлозијата во магацинот во пристаништето се проценува дека предизвикала штета до 15 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Националното обвинителство за борба против тероризмот ќе ја води истрагата за нападот во Париз

Ана Ололовска

ВИДЕО: Четворица повредени во напад со нож кај поранешните канцеларии на Шарли Ебдо

Ана Ололовска

Француската јавност вознемирена по неколкуте напади врз жени затоа што носеле здолниште

А1он

ВИДЕО: Евакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Курц: ЕУ не се само Германија и Франција

Ана Ололовска