Макрон: Со пожарот во Нотр Дам изгоре нешто во секој од нас

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва изјави дека е „многу емотивно за целата нација“ да ја гледа катедралата Нотр дам зафатена од огнени јазици и како се урива нејзината кула.

„Како и сите мои сонародници, несреќен сум што гледам како дел од секој од нас изгоре вечерва“, напиша Макрон на Твитер и воедно изрази солидарност со „сите католици и Французи“.

Макрон за 20 часот имаше закажано редовно обраќање пред новинарите за состојбата на нацијата, но го откажа поради големиот пожар во Нотр Дам.

Би можело да ве интересира

Невреме и поројни дождови ја зафатија јужна Франција

Уапсен мажот кој се забарикадира во музеј во Франција

Татјана Ташкова

Францускиот печат со остри критики за Макрон поради блокадата на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Париз подготвен за техничко одложување на Брегзит

Маж затворен во музеј во Франција, се заканува на арапски јазик

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина