Макрон се закани дека ќе ги повлече француските војници од Мали

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека неговата земјата ќе ја повлече својата армија од Мали доколку продолжи институционалната нестабилност во оваа африканска земја.

Макрон пред новинарите кажа дека приоритетот на Франција во Мали е борбата против тероризмот.

-Присуството на нашите сили на теренот не е доволно во оваа борба. Тоа, исто така, бара и зајакнување на стабилни и легитимни институции, додаде тој.

Франција во Мали има повеќе од 5.000 војници.

Макрон го објави ова еден ден откако лидерите на Западна Африка го суспендираа Мали од нивниот регионален блок, Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС), а како причина за тоа тие го наведоа последниот воен удар, изведен минатата недела во Мали.

ЕКОВАС побара веднаш да биде номиниран нов цивилен премиер, да се формира нова инклузивна влада и да се спроведе осумнаесетмесечна транзиција на власта до изборите во февруари 2022 година.

Би можело да ве интересира

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он

Францускиот премиер ги посети местата на терористичките напади во Париз

Ана Ололовска

Меркел по 16 години во проштална посета на Франција

А1он