Макрон: Русија да објасни за труењето на Навални, има црвени линии за користењето хемиско оружје

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара од Русија итно да го објасни случајот со труењето на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални и нагласи дека Париз нема да дозволи да се преминат „црвените линии“ во врска со употребата на хемиско оружје.

– Ние нема да толерираме употреба на хемиско оружје во Европа, Русија или Сирија. Ова појаснување мора да биде брзо и беспрекорно, затоа што ќе ги примениме нашите црвени линии, потенцира Макрон на Генералното собрание на ОН.

Сепак, тој не прецизираше што ќе се стори доколку Русија не даде задоволителни објаснувања.

Кремљ негира каква било вмешаност во труењето на Навални.

Би можело да ве интересира

Макрон ќе ја распореди војската околу црквите и училиштата

Жарко Настоски

30 руски тенкови и други оклопни возила пристигнуваат во Србија како донација од Путин

А1он

Русија пријави појава на птичји грип, усмртени 283.000 птици

А1он

Рекорден број починати од Ковид-19 во Русија

Ана Ололовска

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

Жарко Настоски