Макрон претстави 21 нов проект за странски инвестиции во Франција

Од:

Француското претседателство претстави 21 нов проект за странски инвестициски во земјата со вредност над четири милијарди евра со што, според франциски медиуми, шефот на државата Емануел Макрон ќе може да продолжи со својата политика на задржување на имиџот на Франција како атрактивна инвестициска дестинација три месеци пред претседателските избори.

dobivaj vesti na viber

Владата ја гледа новата инвестиција како успех на својата политика за реиндустријализација, што е една од темите на предизборната кампања.

Според анкетата на институтот ИФОП објавена на 4 јануари, 82 отсто од Французите веруваат дека деиндустријализацијата е закана за францускиот идентитет. Најважен од најавените проекти е оној на американската групација Истман (Eastman), специјализирана за производство на суровини, која ќе инвестира 850 милиони евра во фабрика за рециклирање пластика. Ќе вработи 350 лица, а локацијата допрва ќе се утврдува. Извршниот директор на компанијата Марк Коста ќе биде примен во Елисејската палата од францускиот претседател, соопштија информирани извори.

Новите 21 проект ќе отворат повеќе од 10.000 работни места, според Елисејската палата.

Франција беше водечка дестинација за странски инвестиции во Европа во 2019 и 2020 година, според барометарот Ернст и Јанг (EY).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он

Францускиот премиер Жак Кастекс поднесе оставка

А1он

Потрошувачките цени во Франција растат со рекордно темпо

А1он

Во Франција инфлацијата потврдена на 4,8 отсто во текот на една година во април

Ана Ололовска

Анкета: 72 отсто од Французите предвидуваат дека Макрон нема да го промени начинот на владеење

А1он

Макрон: Франција го поддржува изборот на Финска за членство во НАТО

А1он