Макрон предупреди дека здравствената криза не е надмината

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предупреди дека коронавирусот „не е зад нас“ и уште еднаш ги повика Французите да се вакцинираат.

-Здравствената криза не е зад нас, тоа е многу јасно. Ќе живееме со вирусот уште неколку месеци, изјави тој по владиниот состанок на владата за борба против коронавирусот.

Во последниве недели, секојдневно се забележува зголемување на бројот на заразени лица во Франција, поради појавата на сојот Делта на коронавирусот, што се шири брзо. Секој ден, локалните здравствени власти регистрираат повеќе од 22.000 нови случаи.

Околу 45 милиони луѓе во Франција примиле барем една доза од вакцината, 67 проценти од населението, додека 56 проценти се целосно заштитени.

Потребен е сертификат со кјуар (QR) код за влез во ресторани и кафулиња во таа земја, како и за патување со авион, воз или автобус. Мерката е дел од владиниот план за поттикнување на вакцинација и запирање на ширењето на вирусот.

Би можело да ве интересира

Пад на европските берзи по изјавата на директорот на „Модерна“

Ана Ололовска

Директорот на Модерна смета дека постоечките вакцини ќе бидат помалку ефикасни против Омикрон

Ана Ололовска

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Ана Ололовска

Границите на Австралија остануваат затворени до 15 декември

Ана Ололовска

Блокирана задолжителната вакцинација на илјадници здравствени работници во 10 американски држави

Ана Ололовска

Омикрон го загрижи светот

Ана Ололовска