Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

Од:

Твитер ќе се посвети на елиминација на терористичка и екстремистичка содржина на Интернет, изјави францускиот претседател Емануел Макрон при посетата на САД и средбата со сопственикот на социјалната мрежа Илон Маск. Макрон се сретна со новиот сопственик на Твитер за време на посетата на САД и имаше „јасен и искрен разговор“, напиша францускиот премиер на Твитер.

Макрон рече дека Илон Маск го потврдил учеството на Твитер во иницијативата „Крајстчерч кол“ започната по терористичките напади во Нов Зеланд. Никаде нема место за терористичка и насилна екстремистичка содржина“, рече Макрон.

Макрон и Маск разговараа и за „транспарентните кориснички политики, значително зајакнување на умереноста на содржината и заштита на слободата на говорот“, рече Макрон. „Твитер мора да вложи напори за усогласување со европските регулативи“, додаде тој.

Откако Маск го презеде Твитер, постои голема загриженост дека повеќе говор на омраза би можел да заврши на платформата под негово водство и по масовните кратења на работните места што ги спроведе. Маск изрази таква загриженост со постојани критики дека Твитер има премногу ограничена слобода на говор на платформата.

Макрон и новозеландската премиерка Џасинда Ардерн ја започнаа иницијативата „Крајстчерч повик“ во 2019 година, во која светските лидери се здружија со технолошките компании, вклучувајќи ги „Фејсбук“, „Јутјуб“ и „Гугл“ за да се справат со терористичката и екстремистичката содржина на интернет.

Иницијативата е именувана по градот во Нов Зеланд каде вооружен маж уби 51 лице во напади на две џамии во 2019 година. Тој ги пренесуваше нападите во живо на Фејсбук 17 минути пред социјалната мрежа да го прекине преносот, а клиповите од видеото потоа станаа вирални.

Би можело да ве интересира

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, на Илон Маск настанот „му звучи досадно“ и нема да присуствува

А1он

Твитер најави олеснување на забраната за политичко рекламирање

Маск изгуби повеќе пари од кој било во историјата

Путин не им честита Нова година на Бајден, Макрон и на Шолц

Катерина Павлова-Николовска

Податоците на 400 милиони корисници на Твитер се продаваат на црниот пазар

Горан Наумовски

Макрон за европската безбедност: Мора помалку да зависиме од Америка