Макрон најави сто милиони евра и 500 илјади вакцини за Либан

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска потврди дополнителни 100 милиони евра итна помош за Либан и 500.000 дози вакцини против Ковид-19 за таа земја.

Макрон, исто така, ќе се обиде да собере повеќе од 350 милиони долари за помош на Либан на донаторската конференција планирана за денеска, кога Либан ја одбележува годишнината од катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во која загинаа повеќе од 200 луѓе, а илјадници беа повредени.

Една година по експлозијата, предизвикана од огромно количество амониум нитрат што со години се чуваше небезбедно во пристаништето, никој не одговори, што предизвика револт кај многу Либанци, а земјата се уште нема формирано влада и покрај францускиот и меѓународниот притисок.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар во нафтен погон во јужен Либан

Ана Ололовска

Поранешен премиер на Франција основа партија заради поддршка на Макрон на изборите

Либан остана без електрична енергија

Ана Ололовска

Макрон: На самитот во преден план се најдоа и дискусиите меѓу Македонија и Бугарија

А1он