Макрон: Лидерите на ЕУ едногласни за договорот со Британија за Брегзит

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека лидерите на ЕУ се обединети околу ставот за Брегзит и својот главен преговарач Мишел Барние го задолжиле да ги продолжи преговорите со Велика Британија во текот на следните две недели.

– Нема поделба. Никој не е за повлекување од договорот, туку едногласна е поддршката за нашиот преговарач Мишел Барние, истакна Макрон по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел.

Тој нагласи дека сите се подготвени за договор, но не по секоја цена, а истото претходно го изјавија и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел.

Би можело да ве интересира

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

Лондон и Париз најавуваат „зајакнување“ на нивната соработка против илегалната имиграција

Ана Ололовска

Камингс со тешки обвинувања кон премиерот Џонсон: Беше против целосен локдаун се додека умираа повозрасни од 80 години

Ана Ололовска

Во Англија од денеска се укинати речиси сите мерки против коронавирусот

Ана Ололовска

Се обиде да избегне, но Борис Џонсон сепак ќе мора во самоизолација

Катерина Павлова-Николовска

Борис Џонсон во нов модел на изолација

Катерина Павлова-Николовска