Макрон ја повика МААЕ да испрати мисија во Запорожје што е можно поскоро

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон го повика генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси што поскоро да испрати експертска мисија во нуклеарната централа Запорожје, соопшти денеска Елисејската палата.

dobivaj vesti na viber

„Претседателот на Републиката изјави дека Франција ги поддржува плановите за што поскоро испраќање експерти на МААЕ во нуклеарната централа Запорожје, со цел да се обезбеди безбедноста на нуклеарната постројка“, се наведува во соопштението.

Претходно денеска Гроси на Твитер објави дека одржал навремен и фокусиран состанок со францускиот претседател Макрон за мисијата на МААЕ во нуклеарната централа Запорожје.

„Денеска навремена и фокусирана средба со Емануел Макрон за претстојната посета на МААЕ на украинската нуклеарна централа Запорожје – ви благодариме за континуираната поддршка и напорите оваа критична мисија да стане реалност“, напиша Гроси.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Афера МекКинзи: „Не се плашам од ништо“, вели Макрон, кој не мисли дека е во „срцето на истрагата“

Обвинителството ја прошири истрагата за незаконското финансирање на кампањата на Макрон

А1он

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година

Шефот на МААЕ на средба со Русите за нуклеарната централа Запорожје во Украина

А1он

Гувернерот на Запорожје ги обвини Русите дека нападнале центар за дистрибуција на помош

А1он

ВИДЕО: „Не сакам војна со Русија“, им кажал полскиот претседател на комичари кои лажно му се претставиле како Макрон

А1он