Макрон ја обвини Русија дека е една од последните колонијални царски сили

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја обвини Русија дека е „една од последните колонијални царски сили“ откако започна „територијална војна“ во Украина.

dobivaj vesti na viber

– Русија започна офанзива против Украина, тоа е територијална војна за која се мислеше дека е исчезната од тлото на Европа. Тоа е војна од почетокот на 20 век, дури и 19 век. Зборувам на континентот Африка кој претрпе колонијални империјализми, рече Макрон пред новинарите во Бенин, каде што е во посета.

По средбата со претседателот на Бенин, Патрис Талон, Макрон рече дека „Русија е една од последните колонијални царски сили“ бидејќи решила да ги брани сопствените интереси со инвазија на соседна земја.

Францускиот претседател, кој е на турнеја низ африканските земји, рече дека Русија започнала „нов вид хибридна светска војна“.

– Русија одлучи дека информациите, енергијата и храната се воени инструменти во служба на империјалистичката војна против Украина, рече Макрон.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон за рефернедумите: Ќе беше смешно да не е трагично

Макрон за Кралицата Елизабета: Беше механичарка и возач на брза помош во Втората светска војна

А1он

Трамп тврди дека има информации за сексуалниот живот на Макрон, ги дознал од „тајни“ служби

А1он

Националниот совет за обнова Макрон ќе го смести во Националниот центар за рагби

А1он

Макрон ја повика МААЕ да испрати мисија во Запорожје што е можно поскоро

Макрон: Се уште е можен договор за иранската нуклеарна програма