Макрон и Зеленски телефонски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Од:

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска телефонски ќе разговора со својот украински колега Володимир Зеленски за ситуацијата во нуклеарната централа во Запорожје.

dobivaj vesti na viber

Лидерите конкретно ќе разговараат за ситуацијата во електраната Запорожје, соопшти Елисејската палата.

Во март руските сили ја зазедоа најголемата нуклеарката во Европа, Запорожје, лоцирана во јужна Украина. Областа од крајот на јули е цел на напади, а Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за тие напади.

Претходно Макрон и Зеленски телефонски разговараа на 1 август.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

А1он

Зеленски: Путин мора да биде запрен

А1он

Зеленски свика итна седница на Советот за национална безбедност

Зеленски во името на украинскиот народ ја прими наградата за демократија на град Атина

Рогов: Зеленски е „странски шпион“

А1он

Зеленски одликуваше „Херој на Украина“: Има само 19 години, а соборил шест руски авиони

А1он