Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Од:

Францускиот и украинскиот претседател Емануел Макрон и Володимир Зеленски телефонски разговараа за ситуацијата поврзана со нуклеарната централа.

dobivaj vesti na viber

Елисејската палата потврди дека Макрон и Зеленски разговарале телефонски и дека францускиот претседател ја осудил нелегалната анексија на Русија на украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

Макрон истакна дека Франција е решена да и помогне на Украина да ги обнови својот суверенитет и територијален интегритет. Тој, исто така, посочи дека работи со своите европски партнери на нови санкции против Русија.

За време на разговорот двајцата лидери разговарале за ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје.

Макрон и Зеленски истакнаа дека итно е неопходно да се обезбеди ротација на украинскиот персонал кој ја обезбедува работата и безбедноста на овој објект на краток рок.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска