Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Меркел и Макрон прво ќе го посетат седиштето на компанијата Ербас, како симбол на европската индустриска соработка, а потоа ќе одржат билатерални разговори и седница на двете влади во Тулуз, јавија американските медиуми.

Тие ќе разговараат за Брегзит, додека официјални претставници на ЕУ и Велика Британија се трудат да постигнат договор пред самитот во Брисел во четврток, последен пред предвиденото излегување на Велика Британија од ЕУ, на 31 октомври.

Би можело да ве интересира

Анѓушев: Остануваме посветени на евроатлантските интеграции во насока на стабилност и побрз економски раст

Побарана поддршка од француските пратеници за зелено светло за старт на преговорите со ЕУ

Фалкони: Франција ги отвора вратите за натамошно проширување на ЕУ

„Дајмлер“ најавува масовни откази, сака да ги намали трошоците за милијарда евра

Ана Ололовска

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Ана Ололовска

Германија за влакно избегна рецесија

Ана Ололовска