Макрон и Лукашенко, разговараа за улогата на Белорусија во руско-украинскиот конфликт

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко – сојузник на Кремљ – разговарале за улогата на Минск во војната во Украина, соопшти кабинетот на белорускиот лидер.

„Страните разговараа за позицијата и вмешаноста на Белорусија во конфликтот во Украина, се вели во соопштението од кабинетот на Лукашенко.

Тие разговараа и за „иднината на Европа“ и „односот меѓу Белорусија и Русија“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски