Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

Од друга страна, портпаролот на Џонсон изјави дека британскиот премиер му рекол на Макрон дека британските власти ќе продолжат да работат на обезбедување договор пред самитот, кон крајот на неделава.

Запрашан да ја коментира изјавата на главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, дека правниот текст треба да биде комплетиран до крајот на денот, портпаролот рече дека Џонсон е свесен за временскиот рок.

Тој додаде дека Џонсон, доколку се обезбеди договорот, очекува Парламентот да работи нон-стоп за да ги донесе потребните закони за излез на Велика Британија од Унијата на 31 октомври.

Би можело да ве интересира

Фараж не сака пакт со конзервативците, сака чист „развод“ со ЕУ

Ана Ололовска

Франција станува нова економска локомотива на Европа

Ана Ололовска

Лондон нема да номинира еврокомесар пред изборите

Ана Ололовска

Повици за бојкот на новиот филм на Роман Полански „Обвинувам“

Ана Ололовска

Продолжуваат студентските протести во Франција

Ана Ололовска

Во Париз одбележана четиригодишнината од нападите на ИД

Ана Ололовска