Макрон: Франција и Германија не го напуштаат дијалогот со Москва

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон, по средбата со германскиот канцелар, Олаф Шолц, во Берлин, денеска изјави дека Франција и Германија нема да се откажат од дијалогот со Москва и во тој контекст за в петок најави дека ќе има телефонски разговор со неговиот руски колега Владимир Путин за украинската криза.

dobivaj vesti na viber

-Ќе имам телефонски разговор со претседателот Путин во петок наутро за да можеме заедно да ја разгледаме целата ситуација“, изјави Макрон во Берлин, по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц

Макрон денеска оцени дека цената ќе биде превисока доколку Русија одлучи да ја нападне Украина.

Британските медиуми пренесуваат дека на заедничката прес-конференција со својот германски домаќин Макрон кажа дека Европа и нејзините сојузници се обединети по прашањето за Украина.

Макрон оцени дека преговорите меѓу САД и Русија за Украина се „добра работа“, но дека допрва треба да покажат јасни резултати.

Елисејската палата вчера соопшти дека Макрон ќе му предложи на Путин „патоказ за смирување на украинската криза“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Хабек со предупредување до Унгарија да не блокира воведување ембарго за руска нафта во ЕУ

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

Катерина Павлова-Николовска

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска