Макрон: Европа до 2030 година да создаде 10 технолошки гиганти

Од:

Францускиот претседател, Емануел Макрон, претстави амбициозен план со кој Европа во следните десет години, најдоцна до 2030 година, да создаде 10 технолошки гиганти, вредни 100 милијарди евра, во обид да се избори против американските компании кои доминираат во овој сектор.

Поставените цели се дел од европската иницијатива што Франција се обидува да ја подобри кога станува збор за финансирањето нови компании, особено во подоцнежните фази на раст, со цел да ги смести во повисоката лига каде ќе можат да привлечат повеќе инвеститори и врвен персонал.

Од доаѓањето на власт во 2017 година, Макрон се обидува Франција да ја направи старт-ап држава, правејќи ја попривлечна за странските инвеститори преку, на пример, реформата на Законот за работни односи.

Француските напори за создавање компании чија вредност е најмалку милијарда долари се уште се во сенка на сличните американски гиганти.

Макрон минатата година изјави дека очекува Франција до 2025 година да има 25 компании чија вредност ќе биде најмалку милијарда долари.

Би можело да ве интересира

Во Франција над 40 милиони вакцинирани, Макрон повикува да се продолжи

Жарко Настоски

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

Жарко Настоски

Макрон најави задолжителна вакцинација за медицинскиот персонал

Жарко Настоски

Меркел и Макрон разговараа со кинескиот лидер Сји Џинпинг

Жарко Настоски

Макрон не е да се брка Унгарија од ЕУ поради ЛГБТ-правата

Жарко Настоски

Макрон: Со Бајден САД се вратија како кооперативен лидер на слободниот свет

Ана Ололовска