Макрон бара брз и координиран европски одговор на терористичките закани

Од:

Eвропските земји мора да обезбедат координиран брз одговор на постојната терористичка закана, нагласи францускиот претседател Емануел Макрон пред новинарите, по одржувањето на Европската конференција за борба против тероризмот.

На видео-конференцијата за безбедност учествуваа германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон, австрискиот канцелар Себастијан Курц, холандскиот премиер Марк Руте и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

– Ова е европска реалност и треба да дадеме заеднички одговор на оваа закана, рече Макрон.

Тој ја повика ЕУ да формира Совет за внатрешна безбедност за борба против тероризмот. Според францускиот претседател, заканата за безбедноста на надворешната граница во една од земјите на ЕУ претставува закана за целата заедница.

Макрон, исто така, повика на реформа на Шенген-зоната за да можат да се остваруваат слободи во безбедно опкружување.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Откриена терористичка група, пронајдено оружје

Катерина Павлова-Николовска

Во Индонезија уапсен терорист-биолог одговорен за убиства и бомбашки напади

Жарко Настоски

Амнести Интернешнл загрижен за последните ЕУ предлози за борба против тероризам

Ана Ололовска

Напаѓачот од Ница официјално обвинет за терористичко убиство

Жарко Настоски

Планот за реформа на НАТО е подготвен, една година откако Макрон прогласи дека Алијансата е во „мозочна смрт“

Жарко Настоски

ИЕП: Рапидно зголемен бројот на убиени во западна Европа поради десничарски радикализам

Ана Ололовска