Мадуро: САД се закана за светскиот мир

Од:

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро во говорот пред Обединети нации оцени дека САД се закана за мирот во светот.

– САД се најсериозна закана со која се соочува нашиот мултиполарен и мулитицентричен свет, обвини Мадуро, додавајќи оти администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп јасно покажува презир кон мултилатеризмот.

Мадуро истакна и дека Венецуела „е под постојан напад од империјата САД“ и побара укинување на санкциите кои се воведени со цел да се смени власта во Каракас.

И самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо се обрати до меѓународната заедница преку видео порака емитувана на социјалните мрежи.

– Мадуро воопшто не сака да ја реши економската, социјалната и политичката криза, наведе Гуаидо.

Тој го обвини Мадуро за прогон на политичките противници и кршење на човековите права.

– Ние бараме помош од меѓународната заедница. Дојде време за одлучна акција, истакна опозицискиот лидер.

Гуаидо и Мадуро водат борба за превласт од почетокот на 2019 година. Голем број држави, меѓу кои САД и Германија го признаа Гуаидо за легитимен привремен претседател на Венецуела, но Мадуро има поддршка од армијата.

Би можело да ве интересира

Во Филаделфија пронајдено комбе полно се експлозив

Ана Ололовска

Ураганот Зета предизвика прекин на електричната енергија во Њу Орлеанс

Ана Ололовска

Полициски час во Филаделфија поради насилство на протестите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Смрт во живо – Американец се снимал додека пие и вози, па се забил во пикап и убил тројца сопатници

Жарко Настоски

Помпео: Кина е предатор

Ана Ололовска

Христијански групи од САД донираат милиони во борба против ЛГБТ и против абортусот во Европа

Ана Ололовска