Мадуро: Руската вакцина е 100 проценти ефикасна против коронавирусот

Од:

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот покажале дека таа е 100 проценти ефикасна.

Во интервју емитувано на неговиот профил на Твитер, Мадуро изјави дека не се забележани сериозни компликации по вакцинирањето со „Спутник V“, која е регистрирана во Венецуела.

Потпретседателот на Венецуела, Делси Родригез, во декември минатата година изјави дека е постигнат договор со Русија за снабдување на Венецуела со вакцината „Спутник V“.

Би можело да ве интересира

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

На донаторка конференција собрани 1.5 милијарди долари за бегалците од Венецуела

Ана Ололовска

Граѓаните на ЕУ под 45 години помалку склони кон вакцинација

Ана Ололовска

Научници од Оксфорд: Се уште се испитуваат ефектите од мешањето на различни вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

ЕМА: Одобрението за „Спутник В“ се пролонгира за септември

Ана Ололовска

Вакцината „КјурВак“ има ефикасност од само 47 отсто

Ана Ололовска