Мадуро повика на единство во армијата

Од:

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро денеска преку државната телевизија повика на единство во армијата.

Тој опкружен со армиски команданти истакна дека армијата мора да биде подготвена да се избори со „предавниците“ и опозицијата, која пред два дена, според него се обидела да предизвика „крвопролевање“ во Каракас.

Зголемување на тензиите во Венецуела уследија откако опозицискиот лидер Хуан Гуаидо во вторникот најави дека ја почнува „завршната фаза“ од својот план за смена на претседателот Мадуро и ги повика Венецуелците и армијата да го поддржат „и да и стават крај на узурпацијата на Мадуро“.

По повикот на Гуаидо на улица излегоа и неговите и приврзаниците на Мадуро, при што имаше и меѓусебни судири, при што беа повредени над 70 лица.

Ситуацијата во Каракас денеска е мирна.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Демонстрантите во Хонгконг формираа човечки синџир

Гуаидо ќе ги бојкотира предвремени избори

Во Париз и Лондон протести против Болсонаро

Армијата го одбележува 27-от роденден

Татјана Ташкова

Продолжуваат протестите во Хонгконг, поддршка и од наставниците

Русија и Венецуела ја интензивираат воената соработка