Мадуро ќе го менува знамето на Венецуела

Од:

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро му предложи на Народното Собрание да се додаде уште една ѕвезда на знамето на оваа земја.

Со тоа на централниот дел од тробојката (жолта, сина, црвена) би била додадена и деветта ѕвезда како признавање на државата Зулиа, во северозападниот дел од земјата, за 200-годишнината од ослободувањето од Шпанија.

Оваа држава е економски многу важна за Венецуела, пред се поради нафтата, но исто така е еден од поважните земјоделски региони во земјата.

Додадената ѕвезда би ја претставувала „силата на бунтовниот дух“.

Би можело да ве интересира

Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

Ана Ололовска

Дјук: На бегалците од Венецуела им е одобрен привремен престој во Колумбија

Ана Ололовска

Мадуро: Руската вакцина е 100 проценти ефикасна против коронавирусот

Ана Ололовска

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19, науката резервирана

Ана Ололовска

ЕУ веќе не го смета Гуаидо за преоден претседател на Венецуела

Жарко Настоски

Хаг има информации за основа за покренување истрага против режимот на Мадуро

Ана Ололовска