Мадрид: Ривера го повикува Санчез на разговори

Од:

Шпанскиот лидер на партијата на десниот центар Граѓани, Алберт Ривера изјави дека испратил писмо во кое бара итен состанок со вршителот на должност премиер Педро Санчез, со цел да се прекине политичкиот застој и да се избегне повторување на изборите.

Ривера постави три услови за откажување од спротивставување на Владата на Санчез – ветување дека нема да се зголемат даноците, шанса повторно да се примени директното правило во Каталонија доколку регионалната влада ја отфрли идната пресуда во судењето на сепаратистите, како и отфрлање на пактот со наскиските националисти во Наваро.

Социјалистите на Санчез победија на изборите во април, но без доволно мандати за да можат сами да формираат влада.

Би можело да ве интересира

Поради големите загуби „Нисан“ ја затвора фабриката во Барселона

А1он

Шпанија им оддаде почест на жртвите од Ковид-19

А1он

Во Шпанија десетдневна жалост за жртвите од Ковид-19

Ана Ололовска

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

А1он

Кориера дела Сера: Во битката со коронавирусот победија посиромашните европски земји

А1он

Шпанија/Ковид-19: Вонредната состојба продолжена до 7 јуни

Ана Ололовска