Мадрид ги обвини каталонските власти за судирите во Барселона

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска го обвини претседателот на каталонската Влада, Ким Тора за судирите пред регионалниот Парламент во Барселона.

– Каталонската политика треба да се врати во Парламентот. Ким Тора мора да ги исполнува своите обврски и да не ја доведува во опасност нормализацијата на политичката состојба. Насилството не е решение, изјави Санчез.

Пораката доаѓа откако вчера дојде до судир меѓу полицијата и група демонстранти поддржувачи на идејата за независност на Каталонија од Шпанија.

Би можело да ве интересира

Поради Ковид-19 во Каталонија 14 дена ќе бидат затворени баровите и рестораните

А1он

ВИДЕО: Каталонските сепаратисти протестираат на улиците на Барселона против посетата на шпанскиот крал и премиерот

Ана Ололовска

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

Жарко Настоски

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

Жарко Настоски

Градот Барселона му ги одзеде сите одликувања на обесчестениот поранешен шпански крал Хуан Карлос

Жарко Настоски

Анкета: Каталонците не сакаат независност

А1он