МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

Од:

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) е се позагрижена за здравјето на украинскиот персонал во нуклеарната централа Запорожје во Украина, што е под контрола на руските сили, се вели во денешното соопштение на организацијата.

dobivaj vesti na viber

„МААЕ е свесна за неодамнешните извештаи во медиумите и на други места кои укажуваат на влошување на работните услови на украинскиот персонал во најголемата нуклеарна централа во земјата“, се вели во соопштението на МААЕ. Тие додаваат дека организацијата сака да испрати свои експерти во Запорожје што е можно поскоро.

Руските сили ја заземаа нуклеарната централа Запорожје на почетокот на март оваа година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

Велика Британија, Данска и Германија најавија дополнителна воена помош за Украина

А1он

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Ана Ололовска

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он