МААЕ: Во близина на Запорожје има се повеќе конфликти, се зголемува ризикот од нуклеарна несреќа

Од:

Во близина на нуклеарната централа Запорожје во југоисточна Украина, судирите се интензивираа, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Рафаел Маријано Гроси предупреди дека оваа ситуација ја зголемува можноста за нуклеарна несреќа. Вчера Гроси се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој синоќа ги обвини руските војници дека ја држат во заложништво најголемата нуклеарна централа во Европа.

„Забележавме зголемено ниво на борби, активни конфликти. Моите тимови кои престојуваат во областа секојдневно известуваат за напади. Тоа е практично постојано. Гледам зголемено ниво на опасност. Треба да се обидеме да избегнеме несреќа, а можноста да се случи е се зголемува“, рече Гроси за АП.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска