Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Од:

Предноста на поранешниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва пред актуелниот претседател Жаир Болсонар во јуни остана речиси непроменета во однос на претходниот месец, покажа новото истражување на анкетите на „Датафол“ што беше објавено вчера, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Во предизборните анкети Лула има поддршка од 47 отсто од гласачите, додека за Болсонаро изјавиле дека ќе гласаат 28 отсто од избирачите.

Во мај, анкетите покажуваа дека соодносот во рејтингот беше речиси идентичен со водство на Лула од 48 проценти доверба, наспроти Болсонаро кој имаше 27 отсто рејтинг меѓу Бразилците со право на глас.

Другите кандидати имаат мал или никаков напредок, што покажува дека претседателската трка најверојатно ќе остане поларизирана.

„Датафол“ вчера и завчера интервјуираше 2.556 Бразилци со право на глас, односно на возраст поголема од 16 години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бразил стигна до нов мундијалски рекорд

ВИДЕО: Тинејџер со нацистички симболи на облеката упаднал во две училишта во Бразил и убил четири лица, снимен моментот на нападот

Ана Ололовска

Три лица загинаа откако тинејџер пукал во две училишта во Бразил

Бразилскиот претседател пуштен од болница по отстранување на полипи на гласните жици

А1он

Бразилскиот потпретседател Мурао призна дека Болсонаро ги загуби изборите

ВИДЕО: Болсонаро го прекина молкот, но не го призна поразот на изборите

Катерина Павлова-Николовска