Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

Од:

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, за руски „Спутник“ изјави дека неговото заразување со Ковид-19 не е случајно.

Тој за медиумот изјави дека болеста му била подметната.

„Ми го подметнаа коронавирусот, сега тоа го истражуваме“, рече претседателот.

Лукашенко, исто така, додаде дека болеста ја прележал на нозе и во полесна форма.

„Можат да ме убијат, но никаде нема да избегаат“, додаде тој.

Лукашенко кон крајот на минатиот месец пред јавноста кажа дека имал коронавирус без симптоми и дека веќе оздравел.

– Денеска, се среќавате со човекот што успеа на нозе да го преживее коронавирусот. Лекарите тоа вчера го заклучија. Асимптоматски – рекол Лукашенко за време на посетата на белоруската војска минатиот месец.

Шеесет и петгодишниот лидер не сакаше да воведе рестриктивни мерки или да ги затвори границите за да го сузбие ширењето на коронавирусот.

Претходно, тој ги отфрли стравовите поради пандемијата како психоза и предложи вотка и бања во сауна за борба против вирусот.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

По инагурацијата на Лукашенко опозицијата повика на граѓанска непослушност

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Лукашенко даде свечена заклетва на ново старата функција

Ана Ололовска