Лукашенко: Во Белорусија нема да има мобилизација

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека во неговата земја нема да има мобилизација.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека одредени опозициски партии се обидуваат да ја развијат тезата дека е можна мобилизација и во Белорусија, како и во Русија.

– Нема да има мобилизација. Тоа е лага, рече Лукашенко и нагласи дека Белорусија сигурно ќе одговори на можните закани и обиди за терористички акти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска