Лукашенко: Унијата на Белорусија и Русија е поцврста од НАТО

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Белорусија била и ќе биде со Русија и дека нивната унија е посилна од НАТО.

dobivaj vesti na viber

„Не обвинувајте не за учество во агресија или нешто друго. Ние бевме, сме и ќе бидеме со нашата Русија. Нашата унија со Русија е посилна од онаа во НАТО блокот. Што друго очекувате од нас? велиме дека нема да се бориме во Украина. Да соработуваме мирно“, им порача белорускиот лидер на амбасадорите на странските земји на церемонијата на предавање на акредитивните писма, пренесува руската прорежимска новинска агенција ТАСС.

„Белорусија не е вклучена во конфликтот во Украина“

Според Лукашенко, Украина не може за ништо да ја обвини Белорусија.

„Ние не го започнавме конфликтот со Украина. Тие беа оние кои го затворија нивниот воздушен простор за нашите авиони и објавија економска блокада на Белорусија пред тоа да го направат западните земји и САД“, рече Лукашенко.

Претседателот на Белорусија додаде дека неговата земја секогаш ги исполнувала своите обврски кон Русија, но дека не била вклучена во вооружениот конфликт во Украина, пишува ТАСС.

Би можело да ве интересира

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

Се шират теории за ненадејната смрт на белорускиот министер: „Тој беше отруен, Лукашенко е во паника“

А1он

Извештај: Кремљ заговара радикално сценарио за ликвидација на Лукашенко

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он