Лукашенко: „Украина ја нападна Белорусија“

Од:

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека украинската армија се обидела да нападне воени објекти на територијата на Белорусија.

dobivaj vesti na viber

Лукашенко изјави дека Украинците се обиделе да нападнат воени објекти на територијата на Белорусија, но дека сите ракети биле пресретнати.

„Тие не провоцираат. Морам да кажам: пред три дена, тие се обидоа да нападнат воени цели на територијата на Белорусија од територијата на Украина“, рече Лукашенко на свечената средба во пресрет на независноста на Белорусија.

Според него, комплексите Панцир сепак успеале да ги пресретнат сите ракети истрелани од вооружените сили на Украина.

Би можело да ве интересира

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Горан Наумовски

Бродот со украинско жито утре пристигнува во либанското пристаниште Триполи

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он